کابلشو مسی

کابلشو :

CABLE LAGS

  • کابلشو چیست ؟

     کابلشو برای اتصال ایمن سر کابل به تجهیزات برقی مختلف از قبیل شینه های مسی موجود در تابلو برق ، کلید های فیوز و اتوماتیک و …   استفاده می شود .  کابلشو‌ها در زمان استفاده جریان‌های الکتریکی را به ادوات برقی هدایت می‌کنند. بسته به سایز کابل، میزان جریان متفاوت خواهد بود.کابلشونقش برقراری جریان الکتریکی بین هادی کابل با سایر تجهیزات شبکه را برعهده دارد

    جنس کابلشو‌ها بسته به جنس کابل‌ها انتخاب می‌شوند. کابلشو‌های مسی کاربرد فراوانی دارند. گاهی از این کابلشو‌ها برای کاهش قطر کابل از یک محل به بعد استفاده می‌شود. برخی از کابلشو‌ها از جنس آلومینیوم ساخته می‌شوند که برای کابل‌های آلومینیومی استفاده می شود.

     

انواع کابلشو :

  • کابلشو مسی

  •  کابلشو آلومینیوم

  • کابلشو بیمتال  

کابلشو مسی:

این کابلشو از دوام و عمر نسبتا طولانی برخوردار است و از جنس مس با روکش ابکاری گالوانیزه می باشد  کابلشو مسی ها شامل کابلشو مسی ساده، کابلشو مسی زاویه دار می باشد

کابلشو آلومینیوم:

این کابلشو در برابر زنگ زدگی، رطوبت، زدگی و موارد دیگر مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و از جنس آلومینیوم بدون درز میباشد. کابلشوآلومینیومی بدون درز با خلوص ۹۹٫۵% تولید می شود.

کابلشو بیمتال

برای اتصال یک هادی از جنس آلومینیوم به یک شینه از جنس مس، باید از کابلشو بیمتال استفاده کرد؛ به دلیل این که در اتصال بین دو فلز غیر هم نام باعث عملکرد اکسیداسیون یا همان خوردگی می شود و بدیهی است که این فرایند در عملکرد و طول عمر کابل ها موثر است. این کابلشوها، لوله های آلومینیوم و مس در اثر جوش اصطکاکی به هم متصل و سپس انتهای قسمت آلومینیومی به وسیله ی یک در پوش حفاظتی بسته شده و برای مقاومت و دوام بیشتر و نیز اتصال الکتریکی بهتر است.

این نوع کابلشوها به دو گروه بیمتال DTL1  و DTL2 تقسیم می شود .کابلشوهای DTL1 و DTL2 در لوله کابلشو فرق دارد

 شکل  لوله کابلشو DTL1 تا قبل از اتصال پیچ هادی، از جنس آلومینیوم بوده و قسمت اتصال کابلشو به هادی  آلیاژی از  جنس مس و آلومینیوم است ولی در لوله کابلشو DTL2 لوله تا قبل از اتصال پیچ به هادی، از جنس آلومینیوم بوده و قسمت اتصال کابلشو به هادی که با پیچ و مهره محکم می شود، از جنس مس است.

کابلشو مسی /الومینیوم/بیمتال

 

کابلشو مسی /برق و صنعت طاها پدیده

 

کابلشو ،برق و صنعت طاها پدیده

 

 

انواع کابلشو ،برق و صنعت طاها پدیده